LADY BOSS 2019

LADY BOOS 2019

Mathare Valley, Nairobi, Kenia 

Historia tych koszulek wiąże się pewną anegdotą. Latem 2016 roku do Polski przyjechał Iddi, artysta z Nairobii związany z fundacja Razem Pamoja. Mieliśmy pracować nad wspólnym projektem. Nie było łatwo, Iddi tytułował mnie LADY BOSS i tym samym narzucał układ między nami, to ja miałam decydować i wymyślać projekt, on chciał pozostać narzędziem w moich rękach. Praca wspólna, na partnerskich zasadach nie była możliwa. Uświadomiło mi to jak trudno jest wyjść poza narzuconą przez kolonizatorów relację, biała kobieta automatycznie staje LADY BOSS, choć wcale nie chce nią być. Iddi jest artystą, był już wcześniej w Europie, ma otwarty umysł, jest twórcą, a jednak nadal tkwi w tym szablonie. Niestety tym bardziej tkwi w nim przeciętny mieszkaniec Kenii, co rzutuje na metody i możliwości pracy/współpracy pomiędzy nami.

Działania Ushiriki są prowadzone w celu uwłasnowolnienia (empowerment) kobiet ze slumsu Mathare. Oferowana przez spółdzielnię nauka umiejętności, samoświadomość i możliwość usamodzielnienia się, są dla członkiń narzędziami do bycia „Paniami samych siebie”. Symbolicznie oddałam tamtejszym kobietom tytuł LADY BOSS, a one go chętnie przyjęły. 

W działaniu tym mam na uwadze fakt, iż czarnoskóra kobieta została najbardziej poniżona przez proces kolonizacji, jej status jest nadal zły w obecnym dzikim kapitalizmie. Potrzeba na pewno długiej pracy i czasu aby realnie zostały one uznane nie tylko przez mężczyzn ale też przez siebie same jako LADY BOSS.